Pożar budynku Przykory

W dniu 12 listopada około godziny 1:30 dwa zastępy OSP Zabrodzie zostały zadysponowane przez Dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wyszkowie do pożaru budynku w miejscowości Przykory. PozPrzyk (2) W momencie dojazdu do miejsca zdarzenia już pomiędzy miejscowościami Adelin i Mościska z daleka widoczny był wysoki płomień świadczący o tym, iż pożar jest bardzo rozwinięty.   Po dotarciu na miejsce pożaru zastano budynek mieszkalny na parterze, którego znajdował się sklep spożywczy całość objęta pożarem. W momencie przybycia zastępów OSP Zabrodzie wszyscy mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek.   Działania przybyłych zastępów z naszej jednostki wsparte po chwilo dwoma zastępami z JRG Wyszków polegały na podaniu 4 prądów wody w natarciu na palący się budynek. Działania prowadzone były jednocześnie w czterech kierunkach. Jeden prąd wody podawany był z drabiny na palący się dach budynku, dwa prądy wody w natarciu podawane były do wnętrza sklepu oraz pomieszczeń magazynowych na parterze, zaś czwarty prąd podawany był na klatkę schodowa prowadząca na piętro do pomieszczeń mieszkalnych. W trakcie działań z budynku wyniesione zostały butle 11 kg z gazem propan butan, które następnie schładzane były przez kolejny prąd wody. W trakcie działań na miejsce zdarzenia przyjechało pogotowie energetyczne, które potwierdziło odłączenie zasilania do palącego się budynku. Po zlokalizowaniu pożaru na parterze rota zabezpieczona w sprzęt indywidualnej ochrony układu oddechowego udała się na piętro budynku w celu zlokalizowania pożaru. W trakcie działań na miejsce dojechał dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Wyszkowa, który objął dowodzenie na terenie działań. W trakcie działania roty na piętrze budynku zastosowano wentylacje nadciśnieniowa w celu wypchnięcia z pomieszczeń gazowych produktów spalania. Po zlokalizowaniu pożary na piętrze budynku przystąpiono do dogaszania oraz prac rozbiórkowych na poddaszu w celu likwidacji pożaru.   W wyniku zdarzenia nikt z mieszkańców nie odniósł obrażeń, jednak pożar zniszczył cały dom wraz z wyposażeniem. Domownikom nieudało się uratować niczego z płonącego budynku.   Działania jednostek zakończyły się około godziny 5:20.   W związku z zadysponowaniem do działań na terenie naszej gminy całej obsady osobowej z JRG Wyszków, na zabezpieczenie terenu powiatu do JRG Wyszków ściągnięta została jednostka OSP Lucynów Duży, która pozostawała na zabezpieczeniu do czasu powrotu do koszar zastępów z JRG Wyszków.   W działaniach uczestniczyli: GBA 4.5/16 Mercedes – JRG Wyszków GCBA 5/32 Man – JRG Wyszków SLOp Land Rover – JRG Wyszków GBA 2,5/24 Man – OSP Zabrodzie GBA 2/16 Star Man – OSP Zabrodzie GBA 2,5/16 Mercedes – OSP Słopsk 1 x Policja 1x Pogotowie energetyczne GBA 2,5/16 Man – OSP Lucynów Duży – zapezpieczenie terenu powiatu w  JRG Wyszków